České hrady a zámky lákají k návštěvě i v zimě

České hrady a zámky otvírají své brány i mimo hlavní turistickou sezonu. K zimní prohlídce lákají jihočeské klenoty Hluboká nad Vltavou, hrad Rožmberk, Hradní muzeum v Českém Krumlově a hrad Nové Hrady. Ve středních Čechách je návštěvníkům zpřístupněn hrad Karlštejn a Křivoklát nebo zámek v Mníšku pod Brdy.

Státní hrad Nové Hrady zasazený do neporušené přírody Novohradských hor na Českobudějovicku nabízí v zimě prohlídku bytu panského úředníka, na jejímž konci se návštěvníkům naskytne jedinečná možnost výhledu na nádvoří hradu a město z dřevěných pavlačí. Návštěvníci se mohou těšit i na nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy – Buquoyský archiv a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu. Únorové prohlídky probíhají každou středu a pátek od 13 hodin a trvají cca 45 minut.

Pokud už trávíte zimní dovolenou nebo víkend v jižních Čechách, určitě se vydejte také na hrad Rožmberk. Ve 2. patře hradu si můžete prohlédnout nově zpřístupněnou expozici, která nabízí výjimečný pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoyů. Pokoje nechal upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy pro potřeby bydlení své nejbližší rodiny. Místnosti prošly nedávno nákladnou rekonstrukcí a nyní je možné si prohlédnout prostory jídelny, salónu, herny a pracovny. Za příznivého počasí můžete vystoupat na Anglickou věž. Čeká Vás sice téměř 200 schodů, ale odměnou Vám bude nádherný výhled na celý areál hradu a okolní romantickou krajinu. Hrad Rožmberk je v zimních měsících otevřen v úterý až pátek vždy v 11.00 a ve 13.00 hodin, a o víkendech pak v každou celou hodinu od 10 do 15 hodin.

Z Rožmberka se můžete vydat do Českého Krumlova. V lednu 2011 zde bylo otevřeno Hradní muzeum, které veřejnosti poprvé představilo neznámé interiéry Hrádku – nejstarší dochované části českokrumlovské rezidence a dnes již neodmyslitelného symbolu a pomyslného středobodu města Český Krumlov. Expozice Hradního muzea má charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vyzdobeny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Muzeum je přístupné celoročně.

Nově zpřístupněné temperované prostory umožňují pracovníkům skvostného zámku Hluboká přivítat zájemce o prohlídku i v chladných zimních měsících. Zimní zámecký okruh nabízí ke shlédnutí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Závěrečnou část prohlídkové trasy tvoří soukromé pokoje Dr. Adolfa, který zde pobýval až do konce roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou do zámoří před nacisty. Zimní prohlídková trasa je otevřena od úterý do neděle od 10 do 16 hodin.

Na své si přijdou také návštěvníci středních Čech. Hrad Karlštejn nabízí v únoru prohlídku I. Okruhu – Soukromé a reprezentační prostory Karla IV. Prohlídka zahrnuje Císařský palác a spodní podlaží Mariánské věže a přístupná je i Studniční věž s 78 m hlubokou studnou. Prohlídky probíhají o víkendech od 10 do 15 hodin.

Hrad Křivoklát je v únoru a březnu otevřen každou sobotu, prohlídky odcházejí ve 12 a 14 hodin. Otevřen je první okruh „Gotické paláce“, který zahrnuje prohlídku horního nádvoří a většiny interiérů horního hradu. Navštívíte místnost odjakživa nazývanou Stříbrnice, hradní kapli, sály rytířský a velký královský, hradní sklepení a přízemí Velké věže – hladomornu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.