Zájem turistů o Českou republiku a o luxusní hotely roste

Zájem zahraničních turistů o Českou republiku roste. Podle nejnovějších statistik navštívilo Česko v roce 2012 více než sedm milionů cizinců. Nejvíce turistů k nám přijelo z Německa a Ruska. Na nezájem turistů si rozhodně nemohou stěžovat majitelé luxusních hotelů. Zájem turistů o luxusnější a kvalitnější ubytování totiž roste.

České hotely, penziony a kempy ubytovaly v loňském roce více než 13,5 milionu hostů, což bylo o 5,8 procenta více než předloni. Počet nocí, které hosté v českých ubytovacích zařízeních strávili, se zvýšil o 3,5 procenta na 39,6 milionu. Největší podíl na růstu návštěvnosti i přenocování mají zahraniční turisté, což vyplývá ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Českou republiku navštívilo loni skoro 7,2 milionu zahraničních turistů, což bylo meziročně více o 6,8 %. Počet jejich strávených nocí se zvýšil o 5,8 procenta na téměř 20,6 milionu.

Na nezájem turistů si nemohou stěžovat majitelé luxusních hotelů. Hotely nejvyšší kategorie 5* zaznamenaly totiž největší nárůst hostů. Pro svůj pobyt si je loni vybralo přes 1,05 milionu hostů, což oproti předloňsku činí nárůst o více jak 8,8 %.

Počet domácích hostů v hromadných ubytovacích zařízení se zvýšil o 4,7 % a počet jejich strávených nocí se zvýšil o 1,1 %. Průměrný počet strávených nocí ve sledovaných ubytovacích zařízeních činil shodně, pro české i zahraniční turisty, 2,9 noci.

Nejvíce turistů k nám tradičně zavítalo z Německa a Ruska. Nejčastěji se ubytovali v Praze. Do Česka přijelo v loňském roce 1,42 milionů Němců, oproti roku 2011 to bylo více o 2,2 procenta. Rusů přijelo 698 000, oproti roku 2011 skoro o pětinu více.

Počet pětihvězdičkových hotelů se v České republice zvýšil o 6. Celkem je hostům v této kategorii k dispozici 56 hotelů. Přibylo také čtyřhvězdičkových hotelů, jejich počet loni vzrostl o 23 na celkových 490. Počet tříhvězdičkových hotelů se loni zvýšil o pět procent na 1218. Nejlevnější ubytovací zařízení naopak ubývají, počet kempů zůstal stejný.

Celkem bylo na konci roku 2012 v cestovním ruchu v České republice nabízeno 184 700 pokojů, o 2 procenta více než v roce 2011.

Nejvyšší relativní nárůst počtu pokojů byl zaznamenán u hotelů čtyřhvězdičkové kategorie, a to o 1015 pokojů. Celkem jich je nabízeno cca 33 000.

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka letos počet pětihvězdičkových hotelů bude dál růst. Právě nejluxusnější pětihvězdičkové hotely měly v roce 2012 nejvyšší ukazatel využití pokojů, který stoupl na 61,9 procenta. Na tuto výši dosáhl tento ukazatel naposledy v roce 2007. Naopak u tříhvězdičkových hotelů a penzionů využití kleslo na 40,5 procenta.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.