Zájem o krátké výlety do ciziny roste

Ekonomická nejistota, která negativně ovlivnila letní prodeje zájezdů k moři, se na podzim neprojevuje. Sezona víkendových výletů do evropských měst je v plném proudu a cestovní kanceláře vesměs hlásí nárůst zájmu. Největší poptávka je přitom po víkendech, které si lidé mohou spojit jedním dnem dovolené s podzimními státními svátky.

Daniel Plovajko z cestovní kanceláře Fischer vysvětluje růst zájmu o takzvané eurovíkendy sociálním zařazením klientů, kteří na podzim cestují. “Jde o lidi z velkých měst a s vyššími příjmy, kterých se krize tolik nedotkla a nebyli nuceni omezovat výdaje na cestování,” uvedl Plovajko. Podle něj si víkendy v zahraničí užívají hlavně svobodní bezdětní lidé a manželské páry, jejichž děti už odrostly.

K zájezdům a dovolenkovým návštěvám lákají i lázně a wellnes centra.CK Fischer předpokládá, že na prodloužené víkendy letos odveze 7000 turistů, což je o třetinu více než před rokem. Kromě tradičních západoevropských cílů, jako je Paříž nebo Londýn, roste prý letos výrazně zájem o Istanbul. “Klienti na místní bazary jezdí nakupovat vánoční dárky, zejména luxusní značky,” uvedl Plovajko.

“Letecké víkendy se i letos na podzim velmi dobře prodávají. Poptávka po tomto typu zájezdů v posledních letech vzrůstá, letos máme asi desetiprocentní nárůst prodejů leteckých víkendů oproti minulému roku,” řekla marketingová ředitelka Firo-tour Pavlína Pešová. V žebříčku oblíbenosti u Fira vedou Paříž a Řím, do popředí se prý letos prodral i Island.

Poptávce pomáhají státní svátky. “Během těchto svátečních víkendů máme až pětkrát více klientů než během standardních víkendů. Tradičně největší zájem je o Paříž, Řím, Barcelonu, Madrid a Londýn,” uvedl Jan Sotona, který má eurovíkendy na starosti v cestovní kanceláři Neckermann. Kromě velkoměst jsou podle něj stále populárnější také víkendové pobyty u moře, například na Ibize nebo Krétě.

Výlety lze trávit různě (ilustrační foto).Podle Michala Tůmy z internetové agentury Invia.cz zůstaly ceny eurovíkendů přes posilování koruny na stejné úrovni jako loni, mírně zlevnilo pouze Turecko. Cestovní kanceláře to vysvětlují tím, že ceny se domlouvaly ještě před výrazným posílením kurzu české měny, navíc rostou náklady na leteckou přepravu a zdražují i hoteliéři. Například eurovíkend v Neapoli nebo Stockholmu stojí zhruba 11 000 korun.

Češi využívají podzimní prodloužené víkendy také k cestám po českých, moravských a slezských luzích a hájích. Podle portálu Spa.cz, který se zaměřuje na ubytování v takzvaných wellness hotelech, jsou prodloužené víkendy téměř vyprodány. “Největší zájem byl o pobyty v Mariánských Lázních, Luhačovicích, Karlových Varech a Poděbradech,” řekl zástupce portálu Spa.cz Richard Šipoš.

URL: http://www.tyden.cz/rubriky/relax/cestovani/zajem-o-kratke-vylety-do-ciziny-roste_183522.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář