Letní prázdniny v ČR: ubytovatelé zatím hlásí dostatek volných kapacit

Liberec, 7.6.2010

Češi, kteří plánují dovolenou v České republice, projevují jednoznačně největší zájem o prázdninové ubytování v jižních Čechách a na Šumavě. Nejčastěji rezervují celé chaty a chalupy. Kapacity ubytovacích zařízení jsou zatím poměrně volné. Vyplývá to z údajů ubytovacích portálů Hotel.cz a Spa.cz.

V České republice je největší zájem o prázdniny v jižních Čechách a na Šumavě, dále v Českém ráji, Jizerských horách a Krkonoších. Největší zájem je o tradiční destinace a jejich oblíbenost se meziročně příliš nemění.

Při výběru ubytovacích zařízení Češi i cizinci nejčastěji volí pronájem celých chat a chalup, které jsou ideální pro větší skupiny s dětmi. „Zvýšený zájem o ubytování na letošní prázdniny sledujeme již od února,“ říká Tomáš Nezdara z ubytovacího portálu Hotel.cz a dodává: „Volných kapacit je však stále dostatečné množství, a to hlavně v penzionech a hotelech.“ Průměrná cena chat a chalup se pohybuje od 250 do 400 Kč za osobu a den, průměrná cena v penzionech a hotelech od 400 do 700 Kč za osobu a den. Mnohá ubytovací zařízení nabízejí rodinné slevy nebo akční slevy pro děti.

V zimní sezóně byl v ČR zaznamenán mírný úbytek zájmu zahraničních turistů z Německa a Holandska. „Mírný pokles pokračuje i nyní. Počet poptávek zahraničních turistů do objektů chatového typu, které patřily v loňském roce k nejčastějším, meziročně poklesl v řádu jednotek procent,“ říká Tomáš Nezdara a dodává: „Například pro Němce jsou v létě nejatraktivnější wellness a lázeňské pobyty.“

To potvrzuje také Richard Šipoš z portálu Spa.cz, který se specializuje na lázeňské a wellnessové balíčky, a dodává: „Do hotelů nabízejících wellness služby však letos díky nepřízni počasí míří také hodně Čechů. Češi i cizinci nejčastěji jezdí do jižních Čech, tradičních lázeňských lokalit jako jsou Mariánské Lázně nebo Poděbrady a do horských wellness hotelů.“ Cena víkendového pobytu s wellnesovými službami je přibližně 3 000 Kč za osobu. „Hlavním požadavkem klientů v průběhu léta bývá volný vstup do bazénu,“ dodává Richard Šipoš.

I like this superslim. It is actually awesome.

Gave Super Slim Pomegranate these superslim to my friend as a reward ! These superslim Seem fantastic and do last! worth the price I paid.
Getting rid of AmaAyurveda refers to toxic compounds and stagnation while in the body as “ama.” Ama is witnessed as the unsafe byproducts of incomplete digestion and poisonous feelings. In accordance to Dr. Deepak Chopra, the buildup of ama is strongly joined with weight problems and condition. In accordance to health-related studies, striving just isn’t to your well being. Very well, it is not a fantastic concept to skip your food or in other words torture by yourself by keeping hungry. There isn’t any hard and rapidly rules to receive trim; you could shed pounds if you take correct food at correct intervals each and every day.

Another benefit of a all-natural pounds decline program is that you don”t have to purchase foods via the mail. You furthermore mght don”t should pay the higher charges for frozen swift foods from your freezer segment while these foods in a box can be utilised for advantage. A all-natural program helps to teach you about the very best choices for foods which are available almost everywhere.

Diet regime plans that persuade you to definitely try to eat only certain kinds of foods with certain other sorts of foods, or persuade you to definitely eliminate certain other foods from the eating plan tumble below the classification of trend eating plans. These types of eating plans are likely to become harmful and don’t bring about lasting pounds decline. Many people do experience initial pounds decline good results from pursuing certain trend eating plans.

Attempt a shake whilst you feel starving and do not be frightened so as to add some greens to it. Powder total milk has appreciably considerably less excess fat and harmful energy than conventional dairy. You may increase ingesting drinking water to change total milk or utilize the condensed dairy while in the can for just about any delicious recipes that require weighty product. slim diet pills

Remember: An individual dimension of advancement within a pounds decline program is rather basically “size”. two months right into a pounds decline program, you could mainly have obtained pounds, as an example, as I stated a variety of sections again. However, in the event that your clothes is free, or else you have to purchase lesser sized clothes, or buddies are coming and questioning, have you ever shed pounds? They can be fantastic indicators that the approach is functioning even if your weighing scales have not gotten this news but..

three. Visuals also support men and women keep away from overeating. Researches clearly show that visuals of your fat types bring a sense of scare to men and women who’re dieting or will not would like to put on weight. Although some individuals are information to go sluggish feeding systems, other folks want the giving rapidly powerful pounds decline. Relying in your ambitions and body, make sure you choose a system that may have the opportunity to abide by via. chubby and weight problems.

Spokesman within the Supreme Fat Human body pounds Decrease Plan stated, “Our software program has actually been specially produced to aid all people trim down – regardless of their age, dimension or previous heritage. This system appears at their physique peak, pounds, age and several other other other facets to ascertain effectively quite possibly the most strong course for getting rid of pounds. From there, they are going to adhere towards the essential step-by-step decide to commence shedding kilos without delay.”.
All people acknowledges them as “superslim”, they may be so adorable and awesome that though I reside in Florida – I put on them !!!! These are just amazing.
Yesterday i get my superslim and im verry satisfied.They look cool and yes i’m glad i choosed this model.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hotel.cz, Spa.cz, Tiskové zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář