Letošní zima zatím horám nepřeje

Liberec, 8.12.2009

Díky letošnímu nepříznivému počasí si zatím lyžaři nemohou užít tu správnou zimu. Jak vypadá aktuální situace na horách a v horských ubytovacích zařízeních?

Vlekaři vyčkávají

Provozovatelům vleků a lyžařských areálech v současné době narůstají ztráty a všichni čekají teploty pod 0° C, aby mohli areály začít zasněžovat. Zasněžování je možné už od +2°, ale pouze v případě dlouhodobě klesajících teplot. Běžecké stopy se zatím nikde neupravují, sníh není.

Drtivá většina provozovatelů vleků očekává, že již na konci tohoto týdne teplotu klesnou pod 0° C a budou moci začít zasněžovat. „Pokud se opět neoteplí, většina vlekařů zahájí sezonu pravděpodobně víkend před Vánoci,“ říká Richard Šipoš ze specializovaného portálu Hory.cz. V loňském roce byly vleky v plném provozu již koncem listopadu a celkově šlo o velmi úspěšnou sezónu.

„Ve většině lyžařských středisek zůstaly ceny stejné jako v loňském roce, což je poměrně významný vstřícný krok vůči lyžařům,“ říká Richard Šipoš z portálu Hory.cz.

Dovolená na horách bez sněhu

O rezervace pobytů na horách byl největší zájem v září a říjnu, kdy lidé ještě nevěděli, jaké bude v zimě počasí. I navzdory nepříznivému počasí ruší své pobyty jen minimum klientů, spíše mění své plány a místo lyžování provozují turistiku, využívají wellness center nebo možností sportů, kde sníh není nutný jako je např. cyklistika nebo bowling. Fungují lanovky, které jsou využívány hlavně turisty, např. na Ještědu, Černé Hoře nebo Velké Úpě.

Nové služby pro ubytované

„Ubytovatelé podle našich informací v současnosti neplánují žádné slevy nebo cenové akce. Letos však někteří nabízejí svým klientům nová relaxační centra nebo sportoviště, další jsou ve výstavbě,” říká Richard Šipoš z Hory.cz. Českým turistům pomalu přestává stačit jen vlek a sjezdovka a ubytovatelé se musejí snažit zaujmout je i jinak.

Většina provozovatelů chat a ubytování spoléhá i v případě špatné sezony na Silvestr nebo jarní prázdniny, kdy na hory jezdí zejména Češi. Pro české hory jsou ekonomicky významné také únorové školní prázdniny v Německu, Holandsku a Belgii. „Enormní byl loni zájem polských turistů, předpokládáme, že letos bude jejich zájem zachován,“ říká Richard Šipoš z portálu Hory.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hotel.cz, Tiskové zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář