Ani Vánoce nenaplní hotely na horách

7.12.2009  e15.cz  str. 00  Obchod a služby

Majitelé horských hotelů počítají s tím, že letošní závěr roku – Vánoce a Silvestr – bude ještě větší adrenalin než vloni. K šetření rodin se letos přidala špatná klimatická situace na horách, které jsou téměř bez sněhu. Paradoxně na tom však nevydělávají ani cestovní kanceláře, které nabízejí ve stejných termínech pobyty u moře.

„Koncem roku stráví u moře zhruba dvacet tisíc českých turistů. To je stejné jako loni,“ konstatuje Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která si udělala průzkum mezi vlastními členy. Marketingový manažer portálu Invia.cz Michal Tůma je však o poznání skeptičtější. „My zaznamenáváme až dvacetiprocentní pokles zájmu o pobytové zájezdy u moře. V případě Egypta, hlavní cílové oblasti koupání přes zimu, jde o pokles až 28 procent,“ řekl. Cestovní kanceláře podle něho aktuálně zaznamenávají největší poptávku po jednodenních adventních zájezdech do Německa a Rakouska.

„Situace je podobná té z konce roku 2008. Vánoční termíny máme zatím obsazeny zhruba z jedné třetiny, silvestrovské z poloviny,“ řekl obchodní ředitel z krkonošského hotelu Omnia Jan Kuklík. Nejvíce hostů se však rozhoduje až kolem poloviny prosince. „Momentální sněhová nabídka bude hrát určitě roli,“ sdělil. „Zatímco hotely problémy mít budou, podle všech informací jsou chaty a chalupy na českých horách vyprodané,“ dodal.

„Letos jednoznačně panuje zvýšená poptávka po levném ubytování. Nejraději v pronajaté chalupě, kde si sami vaří a kde jsou jen oni,“ uvedl ředitel hotelu Jasmín z krkonošských Vítkovic Václav Toman. Přesto si myslí, že se Silvestrem by neměly mít horské hotely problémy.
Související články

„I přes výrazně menší zájem ze strany německých turistů má většina zdejších okolních hotelů na toto období již plno,“ řekl. Současné nepříznivé počasí by podle něj až takovou roli hrát nemělo, protože všichni doufají, že sníh bude. Zároveň ale přiznává, že v případě prodeje vánočních pobytů obava z nedostatku sněhu roli hraje. „Kvůli nedostatku sněhu je prodej zimních zájezdů spíše zdrženlivý,“ řekl Ladislav Peška z cestovní kanceláře Slan tour. Termínu „vyprodanost hor“ by použil jedině ve vztahu k silvestrovskému období. Za zajímavost letošní zimy považuje to, že roste poptávka po lázeňské turistice.

Podle Tomáše Brejchy z cestovky Čedok je zájem o vánoční a především silvestrovské termíny srovnatelný s minulým rokem. „Zájemci o lyžování ale preferují místa s jistotou sněhu, tedy oblasti ve vyšších nadmořských výškách a ledovce. Některé kapacity jsou na tyto termíny i rok dopředu vyprodané,“ řekl.

„Špičku poptávky po Silvestrech v hotelích teprve čekáme. Hotely totiž na poslední chvíli zavádějí last minute slevy,“ říká Milan Petr z ubytovacího portálu Hotel.cz. V každém případě se zvýšila poptávka po velkých hotelích v Praze. Důvodem je vedle nejistého počasí na horách bohatý silvestrovský program, který lze v luxusním hotelu pořídit za daleko přijatelnější ceny než loni.

URL| http://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/ani-vanoce-nenaplni-hotely-na-horach

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář