Češi cestují na vlastní pěst, cestovní kanceláře pláčou

7.7.2010  ct24.cz  str. 00  Ekonomika
ČT24

Praha – Češi už se při plánování dovolené nespoléhají pouze na cestovní kanceláře. Naopak. Umí si zařídit dovolenou sami. Tento trend potvrzují i statistiky cestovatelských serverů. Obyvatelé Česka častěji touží po aktivní dovolené na vlastní pěst a plánují ji pomocí internetu. Cestovatelská horečka tak začíná nejprve na webu. Zatímco návštěvnost internetu o prázdninách celkově klesá, u turistických serverů je to naopak. V létě totiž přichází jejich hlavní sezóna.

Češi vyhledávají aktivní dovolenou

Obliba individuální turistiky v Česku roste. Jen loni Češi podnikli přes deset milionů výletů na vlastní pěst a letos by to mělo být ještě více. “Dorostla generace rodičů čtyřicátníků, kteří jsou stále ještě při síle a rádi dělají aktivní dovolenou. Stále častěji jezdí lidé na dovolenou na kola nebo na koně. A lidí, kteří nechtějí jen ležet u moře, rozhodně přibývá,” tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Pomocí dovolené, kterou neorganizuje cestovní kancelář, také lidé více poznají lokální zvyky a mohou lépe poznat i mentalitu lidí.

Už od června proto lidé začínají hromadně navštěvovat weby s ubytováním. “Návštěvnost našich turistických webů vzrostla během června až o padesát procent. Prázdniny jsou pro Hotel.cz a Turistik.cz hlavní sezónou. A to se projevilo i na nárůstu příjmů z inzerce,” tvrdí výkonný ředitel serveru Hotel.cz Jan Davídek. Lidé také s počátkem léta plní statistiky klíčových slov těmi hesly, která mají s dovolenou souvislost.

Lidé hledají odkazy podle klíčů: dovolená nebo lastminute

“Dominují slova týkající se dovolených, třeba dovolená, lastminute a podobně. Buď jsou to konkrétní destinace, kam ti lidé chtějí jet, nebo jsou to dotazy na cestovní kanceláře, které ty zájezdy nabízejí, nebo jsou to související informace, například počasí v Řecku, v Chorvatsku nebo cestovní pojištění,” tvrdí produktový manažer firmy Centrum Holdings Martin Florek.

Letenky a objednávky hotelů hledají nejčastěji, potom také hodnocení lidí, komentáře k hotelům například.

Na novém trendu ale tratí cestovní kanceláře. Ty loni prodaly zájezdy za dvanáct miliard korun, tedy o tři miliardy méně než předloni. Letos čekají spíše stagnaci.

Rady, jak si naplánovat dovolenou na vlastní pěst:

Nejprve je třeba zjistit, jak je možné vstoupit do země, jestli je například třeba získat vízum.
Naplánovat si cestu, alespoň orientačně.
Vyhledat si památky a města, která chce cestovatel navštívit.
Zjisti si základní informace o způsobech dopravy v dané zemi.

I absolutly really like these green lean body capsule! I am a massive green lean body capsule fan and these are typically by significantly the very best green lean body capsule I have had. I might deffinatly reccomend this products! I like my green lean body capsule and even though We have to take weekly care of them, these are entirely price it! :]

I provide green lean body capsule just about every day! It could have just been my a person. I like that they’re various! mainly because I know I’ll always have it. Also some change. Extremely handy.

It really is comforting to understand the diet plan applications your little ones or teenagers will undertake are dependant on scientific research and meticulous scientific tests. You don’t want to send out your little ones to some camp which will make them guinea pigs for a new exercise plan. You need effectively recognized weight loss applications that deliver results..

Try to only consume drinking water following your breakfast and up until lunchtime. Nothing is much healthier for yourself than drinking water because it provides no energy, fat or sugars and isn’t counterproductive for your weight loss initiatives like other belongings you could possibly be achieving for. When breakfast is around, sticking to drinking water only until your upcoming food will go a protracted way in aiding you to definitely shed bodyweight..

So using this type super slim pomegranate weight loss capsule of restricted time and stretching thrown in, what exactly is your advice/opinon? Sense absolutely free to share with me your exercise routine plan. I’m in all right condition but nevertheless from the going for walks phases of cardio. I’d retain the services of a coach but are not able to manage it right now.. Based on the best reviews on diet pills featured within the net, many of the ready diet pills are Phentramin D, Hoodia HG-57, Phentramin, and Bontril. These deit pills accommodate ready capability and aerial affection organic formulations that comedy a very important role within your bloom and wellbeing. These diet pills are formulated software herbs, minerals and natural vitamins which can be funds to your overall body.

offers she’s eleven lbs lighter right right after just 23 times. The maker states when you have quite a bit a lot more than 14lbs to shed, it is possible to assume to lower as much as 4 lbs within your incredibly initially 7 times, and right after that fall one or two lbs each and every week thereafter. That is fairly amazing inside our guides. You could not be the following Lance Armstrong, however , you can even now get yourself a very good exercise routine and possess enjoyment with a street bike. Road bikes can vary in prices from inexpensive to your value of the little sports activities motor vehicle, however , you genuinely do get that which you pay for from the bike. If you’re looking to get started out with street biking, it might be sensible to buy a very good mid to small amount bike.

Each individual particular person pounds reduction software program applications for ladies will advise strolling as the ideal treatment. Brisk strolling can perform a very good deal of superior for a human being. A woman must check out and acquire some time out to stroll whether or not she will be able to only dedicate 5-6 minutes standard. Thats my justification. I have green lean body capsule super slim a lot more muscles from carrying little ones all over for 10 years. In case you have any fears regarding your very own wellness or perhaps the wellness within your youngster, you ought to generally seek advice from by using a medical doctor or other health care skilled.

A discount in caloric ingestion or a rise in exercise may help you conquer a bodyweight plateau. It must not be employed in its place for skilled health care tips, analysis or treatment. LIVESTRONG is often a registered trademark with the LIVESTRONG Basis. The primary issue to remove from your Most important Loser is usually to locate what motivates you, and it doesn must be something grandiose. Perhaps you should love buying for garments all over again, have much less panic likely into swim match year or desire to established a very good case in point to your small children about primary an lively lifestyle. Nothing is more motivating than when others all over you begin to note your weight loss in addition to the way you feel and look within the within.
green lean body capsule Baileys are so great. green lean body capsule glance fantastic.
These are great and haven’t found a negative issue about green lean body capsule.

URL| http://www.ct24.cz/ekonomika/95191-cesi-cestuji-na-vlastni-pest-cestovni-kancelare-placou/

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář