Do českých hotelů míří domácí turisté, cizinců ale ubylo

18.11.2009  iHNed.cz  str. 00  Ekonomika.iHNed.cz
pam, čtk

PRAHA 18. 11. 2009 (iHNed.cz)

Počet domácích hostů se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o tři procenta a počet jejich přenocování o 2,9 procenta. Naopak počet zahraničních hostů klesl o 6,6 procenta a počet jejich přenocování se snížil o 8,1 procenta.

Počet přenocování hostů v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních v letošním třetím čtvrtletí klesl meziročně o dvě procenta na 14 milionů. Podle ve středu zveřejněných údajů Českého statistického úřadu ubylo v tomto období i hostů. Do hotelů a penzionů jich přijelo 4,3 milionu, což je o 1,7 procenta méně než ve stejném období loni. Poklesy byly však mírnější než ve druhém čtvrtletí, za zpomalením stojí růst počtu příjezdů i přenocování u domácích turistů.

Počet domácích hostů se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o tři procenta a počet jejich přenocování o 2,9 procenta. Naopak počet zahraničních hostů klesl o 6,6 procenta a počet jejich přenocování se snížil o 8,1 procenta.

“Lidé si mnohem pečlivěji vybírali objekty a nabídky pečlivě vyhodnocovali, většinou si vybrali cenově nejdostupnější zařízení,” řekl Milan Petr z Turistik.cz. Nejvíce lidí míří do čtyřhvězdičkových hotelů

Nárůst počtu přenocování cizinců i Čechů zaznamenaly pouze čtyřhvězdičkové hotely. Počty přenocování se podle ČSÚ zvýšily také v kempech o 6,9 procenta a v chatových osadách a turistických ubytovnách o 7,7 procenta, to však bylo ovlivněno propadem v těchto kategoriích v loňském třetím čtvrtletí.

Cestovní ruch ubíjí špatné počasí – čtěte ZDE

Hotely v Praze čeká vlna krachů – čtěte ZDE

Hotely s pěti a zejména se čtyřmi hvězdičkami zaznamenaly nejvyšší počet hostů ve sledovaném období od roku 2000. Naopak penziony měly v tomto časovém horizontu hostů nejméně.

V letošní třetím čtvrtletí klesla meziročně i obsazenost pokojů v hotelech a penzionech o 1,6 procentního bodu na 47,3 procenta. Přitom hotely byly využity z 50,2 procenta a penziony z 33,2 procenta.

URL| http://Ekonomika.iHNed.cz/c1-39111710-do-ceskych-hotelu-miri-domaci-turiste-cizincu-ale-ubylo

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář