Hoteliéři a poskytovatelé služeb zažili pekelný rok

17.2.2010  tyden.cz  str. 00  Česko
Vladan Gallistl

Krize tvrdě dopadla na tuzemské hotely, penziony, dopravní společnosti nebo například restaurace. Tržby ve službách se za loňský rok propadly o 9,3 procenta, když rostl zájem, tak pouze o poštovní, kurýrní a informační služby.

Krize tvrdě dopadla na tuzemské hotely, penziony, dopravní společnosti nebo například restaurace. Tržby ve službách se za loňský rok propadly o 9,3 procenta, zájem rostl pouze o poštovní, kurýrní a informační služby.

Nejvíce světová recese postihla cestovní ruch, když se tržby hotelů, restaurací a hospod propadly v průměru o 11,1 procenta. Větší odliv klientů pocítily hotely, když se jejich tržby snížily ve srovnání s rokem 2008 o zhruba čtrnáct procent. Na propadu tržeb se podílel pokles počtu přenocování o šest procent a také snížení cen za přenocování.

“U hotelů všech kategorií trvá pokles cenové hladiny, který začal již v roce 2008,” uvedl Tomáš Nezdara z portálu Hotel.cz. V letošním roce přitom očekává, že ceny hotelů v Praze budou stagnovat a v ostatních regionech klesat.

ČTĚTE TAKÉ: Silvestr částečně hojí letošní rány hoteliérů

Nedařilo se však ani restauracím, kde klienti utratili o deset procent méně než v předchozím roce. Propad ale pocítily téměř všechny sektory služeb. O desetinu klesl zájem o služby dopravců a pronajímatelů skladů, o dvě procenta méně se využívaly služby realitních kanceláří nebo například služby právníků a účetních využilo o necelých sedm procent méně lidí.

V době krize tak rostl pouze zájem o poštovní, kurýrní a informační činnosti. Zájem o služby programátorů, databázových expertů či správců sítí vzrostl o více než osm procent.

Ilustrační foto: Karel Šanda

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/hotelieri-a-poskytovatele-sluzeb-zazili-pekelny-rok_159177.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář