Do hotelů přijelo více hostů ze zahraničí, domácích ubylo

11.5.2010  e15.cz  str. 00  Obchod a služby

Do tuzemských hotelů a penzionů v prvním čtvrtletí přijelo celkem 2,2 milionu hostů, což bylo meziročně o 0,5 procenta více než ve stejném období loni. Počet zahraničních hostů vzrostl o 2,8 procenta, počet domácích hostů byl o 1,6 procenta nižší. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Domácí hosté si v zimním období užívali sněhu na horách spíše v zahraničí než doma. Stálý pokles domácí klientely v tuzemských hotelech potvrzují i statistiky společnosti Hotel.cz, podle kterých Češi přespávají v ubytovacích zařízeních kratší dobu a omezují i využívání doplňkových služeb.

Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, navzdory ekonomické krizi a problémům se získáváním víz zůstali hosté z Ruska druhými nejpočetnějšími,oproti loňskému prvnímu čtvrtletí jich přijelo o 4,5 procenta více. Z prvních deseti nejčastěji přijíždějících národností měli nejvýraznější růst hosté z Rakouska a Francie.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl meziročně o 1,2 procenta na 6,9 milionu. Celkový počet hostů se však podle ČSÚ naopak zvýšil o 0,5 procenta.

Výrazný meziroční růst zaznamenaly hotely nejvyšších kategorií, u pětihvězdičkových hotelů počet přenocování vzrostl o devět procent, u čtyřhvězdičkových dokonce o 12,8 procenta. „Velmi slušnou sezónu za sebou mají horské hotely, penziony a apartmány, i na horách však byla sezóna poznamenaná hlavně tlakem na co nejnižší cenu,“ uvedl Tomáš Nezdara z ubytovacího portálu Hotel.cz.

Viliam Sivek: Krize nás učí počítat. Dnes víme, kolik metrů má jaký toaletní papír

Podle něj v hotelnictví pokračuje stagnace cen, Praha se i nadále dlouhodobě potýká s vysokou mírou konkurence mezi hotely, která tlačí ceny dolů. „Stále platí, že je finančně výhodnější rezervovat si hotel v Praze než v některém z bývalých okresních měst při zachování stejné kvality. I proto patřila Praha k nejvyhledávanějším cílům,“ uvedl Nezdara.

Krize nezměnila dovolenkové plány dvou třetin Čechů

Pětašedesát procent Čechů, kteří obvykle cestují, tvrdí, že ekonomická krize neovlivnila jejich rozhodování o letošní dovolené. Vyplývá to z průzkumu trhu cestovního ruchu, jehož výsledky zveřejnili zástupci společnosti Neckermann a Vysoké školy ekonomické (VŠE).

Podle průzkumu Češi nelyžařskou dovolenou nejčastěji tráví ve Španělsku, druhé je Chorvatsko, třetí Řecko. Až na čtvrtém místě se umístila Itálie.

Téměř třetina respondentů, 32 procent, ročně vyrazí na dovolenou dvakrát, dvaadvacet procent dokonce třikrát. Jednu dovolenou loni absolvovalo 46 procent dotazovaných.

Výzkum ukázal, že čeští cestovatelé sní o dovolené u protinožců. Kdyby peníze nehrály žádnou roli, vyrazilo by do Austrálie či na Nový Zéland 70 dotazovaných. Pouze jediný z dvanácti set respondentů tam ale v loňském roce skutečně byl.

URL| http://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/do-hotelu-prijelo-vice-zahranicnich-hostu-domacich-ubylo

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář