Hotelům do září ubylo šest procent hostů, pokles zpomaluje

18.11.2009  financninoviny.cz  str. 00  Zpravodajství
ČTK

Praha – V českých hotelech se od ledna do září ubytovalo 9,7 milionu hostů, což je o 5,6 procenta méně než ve stejném období loni. Zatímco Čechů přijelo téměř stejně, počet zahraničních turistů se snížil o deset procent na 4,7 milionu. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s první polovinou roku se v létě pokles zpomalil. Podobně jako počet hostů klesá i počet nocí, které v hotelech tráví. Celkově se počet přenocování snížil o 5,6 procenta na 30,2 milionu, cizinci strávili v českých hotelech téměř o 12 procent méně nocí. Znamená to, že zahraniční turisté se v tuzemsku zdržují stále kratší dobu.
“Počet turistů byl sice nižší, přesto ale tento zhruba desetiprocentní pokles dává důvod k mírnému optimismu,” uvedl mluvčí agentury CzechTourism Filip Remenec a připomněl první čtvrtletí, kdy úbytek cizinců přesáhl 17 procent.
Za pravdu mluvčímu dávají údaje za třetí čtvrtletí, tedy hlavní turistickou sezonu. Do hotelů a penzionů přijelo 4,3 milionu, což je o 1,7 procenta méně než ve stejném období loni. Počet domácích hostů se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o tři procenta a počet jejich přenocování o 2,9 procenta. Počet zahraničních hostů klesl o 6,6 procenta a počet jejich přenocování se snížil o 8,1 procenta.
Hotely s pěti a zejména se čtyřmi hvězdičkami zaznamenaly v létě nejvyšší počet hostů od roku 2000. Nejméně hostů měly naopak penziony. “Domácí klientela se začala vracet k levnějšímu ubytování v kempech a v chatových osadách a turistických ubytovnách,” uvedl ČSÚ s tím, že více turistů oproti stejnému období předchozího roku zavítalo do Libereckého, Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje. Olomoucký a Jihomoravský kraj jich měly méně.
Podle analytika Jaromíra Beránka se čtyřhvězdičkovým hotelům vyplatila marketingová sázka na tuzemské hosty. “Příčinou velmi dobrého výsledku čtyřhvězdičkových hotelů byla také krizová opatření, která umožnila ubytovacím zařízením výrazně snížit ceny,” řekl Beránek. Domácích hostů přijelo do čtyřhvězdičkových hotelů o 20 procent více, než ve stejném období předchozího roku.
Tomáš Nezdara z rezervačního portálu Hotel.cz upozornil na cenový boj hotelů v Praze. Ve tříhvězdičkových hotelech se prý stala normou dříve nevídaná cena 1000 korun za dvoulůžkový pokoj se snídaní. “Praha se tak paradoxně stává levnější destinací, než většina bývalých okresních měst,“ upozornil Nezdara, který očekává, že cenový boj se přesune i do regionů a některé podnikatele vyžene z trhu.
Do České republiky přijíždí stále nejvíce německých turistů (1,061.337, meziročně o 5,7 procenta méně), kteří mají i nejvyšší počet přenocování. Nadále ubývá ruských návštěvníků (253.535, minus 20 procent) a jejich přenocování. Zvýšení počtu příjezdů a přenocování statistici zaznamenali jen u turistů ze Slovenska.
Ve třetím čtvrtletí klesla meziročně i obsazenost pokojů v hotelech a penzionech o 1,6 procentního bodu na 47,3 procenta. Přitom hotely byly využity z 50,2 procenta a penziony z 33,2 procenta. Obsazenost klesla u hotelů všech kategorií, nejvíce ale u pětihvězdičkových, a to o 8,1 procentního bodu. Naopak v penzionech se využití meziročně zvýšilo o 1,6 procentního bodu.

Zahraniční turisté v ČR od ledna do září

Pořadí Země Počet turistů v ČR Meziroční změna
1. Německo 1,061.337 – 6 pct
2. Polsko 288.684 – 7 pct
3. Itálie 283.697 – 5 pct
4. Velká Británie 277.604 – 20 pct
5. Rusko 253.535 – 20 pct

Zdroj: ČSÚ

URL| http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/zpravy/hotelum-do-zari-ubylo-sest-procent-hostu-pokles-zpomaluje/408108

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář