Hotely čekají na svátky malé tržby. Nepomůže ani Silvestr

6.12.2009  tyden.cz  str. 00  Cestování
ČTK

Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací (AHR) očekává na Vánoce nižší tržby téměř 60 procent hoteliérů, na Silvestra je to polovina.

Letošní svátky koncem roku nebudou zřejmě pro hoteliéry tak radostné, jako tomu bylo v minulosti. Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací (AHR) očekává na Vánoce nižší tržby téměř 60 procent hoteliérů, na Silvestra je to polovina. Obsazenost bude ve většině případů meziročně nižší, maximálně stejná jako před rokem.

Na vánoční svátky očekává podle aktuálních rezervací méně hostů 46 procent ubytovacích zařízení, 40 procent hoteliérů předpokládá až třicetiprocentní úbytek hostů. Stejná část podnikatelů předpovídá stagnaci, s nárůstem tak počítá pouze 16 procent z celkového počtu oslovených.

Situace se zřejmě nezlepší ani na Silvestra. V téměř 80 procentech hotelů bude méně nebo stejně hostů jako loni. Odliv zahraničních turistů zřejmě nevyváží ani Češi, dvě třetiny hoteliérů zvýšený zájem ze strany tuzemské klientely neočekávají.

Podle manažera rezervačního portálu Hotel.cz Milana Petra má v Praze většina hotelů stále volná místa. Turisté podle něj vyčkávají s rezervací na poslední chvíli a nižší ceny; silvestrovské šílenství prý vypukne až v polovině prosince. Podobně jsou na tom krajská města.

“Existují ale výjimky. Například v Karlových Varech je nabídka skoro vyprodaná, protože lázeňské hotely nabízejí kvalitní silvestrovské programy za přijatelné ceny,” uvedl Petr.
Trend rezervací na poslední chvíli potvrdila ČTK mluvčí pražského pětihvězdičkového hotelu InterContinental Petra Kazdová. Podle ní nabídku na poslední chvíli využívají především Rusové.

ČTĚTE TAKÉ: Vánoce a Silvestra u moře stráví na 20 tisíc Čechů

Hotely očekávají letos koncem roku stejnou, či mírně vyšší, obsazenost jako vloni. “Loňské svátky již byly ovlivněny ekonomickou krizí. Navíc před koncem roku probíhaly vloni velké nepokoje v Řecku, což zapříčinilo nižší zájem o cestování z této oblasti obecně,” uvedla Kazdová. Řekové jsou spolu s Rusy tradičními vánočními hosty.

Podle odhadů některých hoteliérů lze očekávat na konci roku 2009 propad tržeb na jeden disponibilní pokoj (ukazatel RevPAR) až o 35 procent proti loňskému roku. Důvodem je podle AHR snížení cen za nocleh, úbytek turistů kvůli krizi a stále se rozšiřující nabídka lůžek. Co se týče restaurací, stejné tržby jako vloni očekává na Silvestra 37 procent z nich, s nižšími výnosy počítá 43 procent restauratérů.

Přesto patří svátky koncem roku krátkodobě k turisticky nejvytíženějším dnům v roce. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur stráví Silvestra a Nový rok v České republice na 180 000 turistů, z toho 80 procent v Praze. Oproti loňsku prý jde o desetinový pokles.

Ilustrační foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková, Jan Schejbal

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/cestovani/hotely-cekaji-na-svatky-male-trzby-nepomuze-ani-silvestr_150770.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář