Jak můžete na dovolené ušetřit a přitom si ji užít

16.6.2010  FinWeb.cz  str. 00  Cestovani.iHNed.cz
Otakar Schön

V létě se vyplatí Alpy. O třetinu klesly ceny zájezdů do Řecka.

Cestovatelské weby plné informací

Tripadvisor.com
Hedvabnastezka.cz
Ontheroad.to

Dovolenou si podle výzkumu pro Citibank v létě chtějí dopřát téměř tři čtvrtiny Čechů. Při cestě do zahraničí přitom počítají s průměrnými výdaji 10 tisíc korun na osobu. Kdo si chce za těchto podmínek opravdu užít, měl by pečlivě vybírat. Za stejnou částku stráví pár dní v mizerném hotelu, nebo třeba objeví nové obzory. Dostat za svou investici co nejvyšší hodnotu umožní plánování i moderní technologie. 1. Vyberte si lokalitu

Dokonce i v červenci a v srpnu se dají najít místa, kdy zaplatíte méně než jindy. Například v alpských střediscích je ve srovnání s hlavní, zimní sezonou levněji zhruba o 10 až 20 procent. Dovolenou tu zpříjemní i slevové karty, které návštěvníkům poskytují známá horská střediska. Umožní například levnější nebo bezplatné cesty lanovkou, vstup do muzeí nebo na jiná turisticky zajímavá místa či akce.

Letos se dá výběrem lokality ale výjimečně ušetřit i ve Středomoří, kde už od června platí nejvyšší sezonní ceny. Zlevnila dovolená v Řecku. Oproti loňsku stojí pobyt až o třetinu méně, na řeckých ostrovech je přitom klid. Meziročně podle Tomia Okamury poklesla cena průměrného prodaného zájezdu do Řecka z 14 611 korun na 12 184 korun.

Levnější může být cesta do oblastí, které jsou právě na rozdíl od turistických oblastí severního mírného pásu mimo hlavní sezonu. “Levnější je proto dovolená v JAR nebo v Austrálii,” radí Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Ale pozor: úspory se podaří dosáhnout zejména na ubytování. Letenky příliš nezlevňují, spíše naopak, protože klesá počet spojů.

Zato i v těch nejzajímavějších místech davy prořídnou. Platí to například pro africké safari. Většina cestovatelů se chce vyhnout období dešťů, ale jeho začátek je dobou, kdy se rodí nejvíce mláďat, což je pro lov s foto­aparátem v ruce ideální chvíle. 2. Zvažte datum odjezdu

Když oželíte letní vedra a smíříte se s odjezdem třeba v září, potěší vás v oblíbených letních destinacích až o polovinu nižší ceny, zejména když není nutné cestovat letadlem. I v Česku nebo okolí dovolená v září nebo naopak ještě v červnu znamená zhruba dvacetiprocentní úsporu v cenách ubytování oproti červenci a srpnu. 3. Sami, nebo s cestovkou?

Toto rozhodnutí je více o osobních preferencích než o ceně. Ani při nákupu dovolené v cestovce není nutné se spokojit s katalogovými cenami. Díky last minute se dá ušetřit až 20 procent ceny. Cestovní kanceláře ale prodají většinu z nich už šest neděl před plánovaným odletem. Ani nabídky německých cestovek letos nejsou kvůli kurzu koruny a eura tak zajímavé jako loni.

Dobrodružné povahy, které řeší dovolenou na poslední chvíli, mohou ocenit buy & fly, nákup dovolené den před odletem, často přímo na letišti. Slevy dosahují i 30 procent, nikdo ale nezaručí, že odletíte. Záleží na aktuální nabídce. V Česku tento způsob prodeje využívá například Exim Tours. Deset dní v Egyptě v pětihvězdičkovém hotelu vyjde dva dospělé na necelých třicet tisíc korun včetně všech poplatků. Ještě větší nabídku těchto zájezdů najdete například na letištích ve Vídni nebo v Mnichově. 4. Zvolte způsob dopravy

Cesta do Chorvatska, Itálie, na Slovensko nebo po Česku bývá vlastním vozem zpravidla nejlevnější, už když jedete ve dvou. Zvýšení spotřební daně a taktika českých pumpařů navíc může za to, že se Češi cen benzinu za hranicemi už nemusejí bát. Naopak se mohou v Rakousku i na Slovensku těšit na úsporu kolem dvou korun na litru devadesátipětioktanového benzinu.

Využit cizí automobil je ještě výhodnější. Například z Prahy do italského Livorna je možné se podle serveru spolujizda.cz svézt za 1250 korun, do Mnichova se jezdí jednosměrně za 592 korun. O metodu vhodnou pro rodinnou dovolenou ale nejde.

Při cestě letadlem šetří peníze weby zaměřené na nákup letenek. “Nejvíce se ale dá ušetřit, pokud si člověk dokáže naplánovat dovolenou dlouho dopředu. Rozdíl mezi nejlevnějším nabízeným tarifem a cenou několik týdnů před odletem je ve stovkách procent,” upozorňuje Michal Tůma, marketingový manažer cestovní agentury Invia.cz. Kromě běžných vyhledávačů letenek, jako je letuska.cz nebo kralovna.cz, se proto vyplatí sledovat i specializované servery, jako jsou akcniletenky.cz.

Zájem Čechů o dovolenou v Řecku klesl o desetinu – čtěte ZDE

Neobvyklá dovolená: 10 kouzelných míst světa – čtěte ZDE

Na poslední chvíli jsou zajímavou variantou charterové lety, které se objevují, když cestovka nevyprodá letadlo. Například do bulharského Burgasu a zpět je možné letět za 6200 korun včetně poplatků. Běžný let do nedaleké Varny stojí i více než 10 tisíc korun v ekonomické třídě.

V podstatě zdarma mohou na dovolenou odletět VIP zákazníci aerolinek v rámci věrnostních programů. U ČSA například stačí nalétat 20 tisíc mil a dostanou letenku do Itálie nebo Slovinska, řádově stokoruny na taxy a poplatky však doplatí.

Kdo sází na romantiku či ekologii, může vyrazit i vlakem. S nalezením spojení pomohou v rámci celé Evropy stránky www.cd.cz. Pro cenu zahraničního spoje je nutné volat na kontaktní centrum Českých drah 840 112113, nebo se zeptat v pokladně na některém nádraží. Vlak lze také kombinovat s automobilem. Letos ale České dráhy nabízejí pohodlnou jízdu takzvaným autovlakem jen na Slovensko, konkrétně do Košic či do Popradu. Zpáteční lístek z Prahy do Popradu pro dva dospělé a jedno auto přijde na 3309 korun. Cesta automobilem s průměrnou spotřebou 7 litrů Naturalu 95 vyjde, bez započítání amortizace, zhruba o 800 korun levněji. 5. Ubytujte se co nejlépe

Nekažte si dovolenou levným ubytováním, sledujte ale poměr mezi cenou a kvalitou. Začněte hledáním podle lokality, úrovně vybavení a ceny na specializovaných serverech (v zahraničí booking.com, v Česku invia.cz nebo hotel.cz). Pak v internetových diskusích a na webech, jako je www.tripadvisor.com, zkontrolujte, jak byli spokojení ostatní. Slevy je možné získat včasnou rezervací, stejně jako na poslední chvíli. Obvykle jde ale o cenu danou pro internetové rezervační systémy. Ta bývá i o desítky procent nižší, než pokud budete chtít pokoj přímo na recepci, kde platí standardní ceny.

Využít lze i netradiční možnosti.Populární je takzvaný couchsurfing, který kombinuje sociální sítě s cestováním. Uživatelé stránek couchsurfing.org nabízejí přespání u sebe doma podobně, jako to dělají příbuzní nebo přátelé. Zájemce o ubytování si najde členy komunity ve své cílové oblasti a s někým se domluví. 6. Za vše nemusíte platit

Ani pravidlo, že za všechno se platí, není absolutní. Spousta muzeí po celém světě má například ve vybrané dny vstup zdarma. Velice vstřícná je v tomto směru třeba Velká Británie. Informace poskytnou místní informační centra pro turisty.

(Text pokračuje pod fotografií)

Dolar za noc v Albánii

Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění, ČSOB Pojišťovna

Výborné a zároveň levné ubytování jsme našli v albánské horské osadě Theth, ve stejnojmenném národním parku na hranicích mezi Albánií a Černou Horou.

Všimli jsme si stanu postaveného v zahradě jednoho domku. Jednalo se o francouzský pár na cestách. Prostřednictvím místního sedmiletého chlapce a jeho základů angličtiny jsme se dohodli s majitelem a v jeho zahradě si rovněž zřídili svůj základní tábor. Koupelnou nám byla místní řeka, večeřeli jsme s domácími. Vydatná polévka, doma pečený chléb i ovčí sýr byly výborné. Průvodce Rough Guide v praktických informacích uváděl: Elektřina 220 V (teoreticky). A opravdu, napětí bylo tak slabé, že se vlákno žárovky pouze obarvilo do oranžova. A tak romantiku dotvářely svíčky na hospodářově stole.
A cena kempovného? Jeden dolar na osobu a noc.
Skoro zdarma kolem světa

Lukáš Codr, producent videoher, 2K China

Práce v čínské pobočce americké firmy znamená, že člověk obchodně hodně cestuje letadlem. Díky tomu se snadno a příjemně plánují dovolené. Pokud máte nalétáno v rámci frequent flayer programů hodně mil (od sto tisíc výše), můžete létat obchodní nebo dokonce první třídou za pár tisíc korun doslova na druhý konec světa, protože v hotovosti zaplatíte pouze letištní poplatky a nějaké drobné příplatky, které se liší podle konkrétních aerolinek.

Samozřejmě je nutné počítat i s omezením v podobě velmi tvrdého omezení počtu volných letenek, takže je potřeba být trochu flexibilní, co se termínu dovolené týká – letenky do žádaných lokalit je totiž nutné rezervovat s velkým předstihem. Ale pokud se to podaří, člověka čeká úžasná dovolená za pakatel. Například zpáteční bonusová letenka v business class ze Šanghaje do Papeete ve Francouzské Polynésii s vloženým krátkým pobytem v Los Angeles přijde zhruba na čtyři tisíce korun. Běžná cena stejné cesty se pohybuje v rozmezí 150 a 200 tisíc korun.

URL| http://Cestovani.iHNed.cz/c1-44289240-jak-muzete-na-dovolene-usetrit-a-pritom-si-ji-uzit

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář