Krize vrací české turisty do tuzemských hor

12.10.2009  e15.cz  str. 00  Obchod a služby

Šumava hlásí překvapující zprávu: čeští turisté se vracejí. Například majitelé hotelů a penzionů v Železné Rudě a na blízkém Špičáku hlásí v období předprodejů zimního ubytování růst objednávek o deset až 30 procent. Podle nich Češi kvůli krizi již delší dobu volí levnější destinace, což potvrdila už letní sezona.

„Česká klientela se vrací,“ říká Martin Mautner, ředitel tříhvězdičkových hotelů Horizont a Špičák ze sítě Orea Hotels, které patří s kapacitou téměř 350 lůžek k největším v oblasti. Je přesvědčen, že kromě tradičně silných termínů, jako jsou povánoční období a Silvestr, bez problémů zaplní lůžkovou kapacitu od ledna do poloviny března. Spokojený je i jeho kolega Tomáš Horek, šéf tříhvězdičkového železnorudského Penzionu Böhmerwald: „Počet objednávek v meziročním srovnání vzrostl více než o desetinu,“ říká. Příčinou jsou vracející se Češi. „Nárůst počtu tuzemských objednávek tak výrazně převyšuje pokles zájmu, který nastal u tradičních turistů z Nizozemska,“ doplňuje Horek. Téměř zcela vyprodanou kapacitu hlásí už v říjnu ubytovací zařízení v rámci největšího šumavského areálu Špičák.
Související články

V ostatních lyžařských střediscích až takový „boj“ o lůžka nezaznamenávají, i když zvýšený zájem Čechů také evidují. „Zájem české klientely o pobyt u nás odhaduji zhruba ve výši deset až 15 procent,“ libuje si šéf krkonošského hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou Karel Rada. Dodává, že největšímu zájmu se těší svátky a prázdniny, ale i „ostatní termíny se prodávají lépe“. Za jednu z příčin považuje to, že ceny ubytování nejenomže nestouply, ale naopak mírně, zhruba o pět až deset procent, klesly. Naopak klesá zájem Němců, což ale zase vyrovnávají Poláci.

„Češi se vracejí do hor, ale poptávka je zatím po Silvestru a krátkodobých pobytech, tedy víkendech,“ sdělil Daniel Janata z informačního centra ROKY v Rokytnici nad Jizerou. Že by však docházelo k nějakému extra silnému návratu Čechů, pochybuje. „Zájem domácích obyvatel se odvíjí od vývoje počasí. Čili jestli bude dostatek sněhu,“ doplnil. Proto si myslí, že Češi i kvůli šetření budou objednávat v rámci režimu last minute, tedy na poslední chvíli.

Podle Jana Davídka ze serveru Hotel.cz je zatím na hodnocení prodejů příliš brzy. Také on připomíná, že Češi objednávají podle vývoje počasí, protože v Česku je sněhová situace dost nejistá. „V současné době je sice velká poptávka po Silvestru, ale zhruba na úrovni minulé sezony. Na tento termín je již 60 procent kapacit vyprodáno,“ říká. Hlavní období objednávek zimních pobytů se očekává začátkem listopadu.

„Největší zájem je doposud o pobyty na silvestrovský termín, pololetní a jarní prázdniny. V případě Bedřichova i o závod Jizerská 50, na který máme naplněny veškeré kapacity. Největší vlnu zájmu však teprve čekáme,“ sdělila Gabriela Grohová ze společnosti Jizerská v Bedřichově. V tomto největším jizerském středisku na severu Čech jsou ceny ve srovnání s minulou sezonou „spíše nižší než vyšší“.

URL| http://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/krize-vraci-ceske-turisty-do-tuzemskych-hor

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář