OBRAZEM: Strojírenský veletrh v Brně zahájil předseda vlády Petr Nečas

14.9.2010  zpravy.iDNES.cz  str. 00  Zprávy iDNES.cz / Brno – Zprávy
MF DNES, Jiří Macík

Šestnáct set firem z šestadvaceti zemí obsadilo 52. Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Plně obsazené pavilony i o stovku víc vystavovatelů naznačují částečné oživení na trhu a snahu podniků opět prorazit. Na veletrhu, který zahájil předseda vlády Petr Nečas, nechybí unikáty.

Předseda vlády Nečas na tradičním sněmu Svazu průmyslu a dopravy připomněl, že aktuálním úkolem kabinetu je stabilizace veřejných financí. Podnikatelé naopak kritizovali korupci ve veřejných zakázkách, nedostatečnou efektivnost státní správy, nepružnou vymahatelnost práva a nekomplexní novelu zákoníku práce.

“Před dvěma lety začala v USA krize, loni byla na trzích blbá nálada. Teď se vše zlepšuje, firmy mají dostatek peněz i nové zakázky,” uvedl při zahájení akce generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Jednou ze zajímavostí veletržní akce je lopatka Kaplanovy turbíny o váze 13,5 tuny, která je k vidění ve stánku firmy ŽĎAS v pavilonu V. Brněnská strojírenská firma Šmeral zase vystavuje v pavilonu B unikátní stroj o váze 35 tun. Pozornost návštěvníků vzbudil i bezpilotní letoun Marabu v pavilonu A1, nominovaný na Zlatou medaili.

“Zatím máme nalétáno patnáct hodin, chystáme optický kamerový systém a budeme zkoušet i vodíkový pohon,” řekl Miroslav Šplíchal z Leteckého ústavu VUT v Brně.

Loňský veletrh navštívilo podle kvalifikovaných odhadů asi 88 tisíc návštěvníků. Letošní zájem dokazují i plné hotely. “Přes každoroční zvýšení cen při veletrzích jsou v Brně téměř vyprodané ubytovací kapacity,” uvedl Tomáš Nezdara z rezervačního hotelového portálu. Veletrh skončí v pátek.

URL| http://brno.idnes.cz/obrazem-strojirensky-veletrh-v-brne-zahajil-predseda-vlady-petr-necas-1za-/brno-zpravy.asp?c=A100914_085728_brno-zpravy_toi

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář