Pražské kempy na rozdíl od ostatních strádají, hostů je pořád méně

20.7.2010  lidovky.cz  str. 00  Lidovky / Moje peníze
Lidovky.cz, ČTK

Majitelé pražských kempů nezažívají dobrou sezonu. Zatímco kempy z řady regionů hlásí oživení poptávky po kempování, Praha závislá téměř výhradně na cizincích, má propad o desítky procent.

“Praha to odnesla a není kdy a kde to dohnat. Podobně jsou na tom ještě Krkonoše,” uvedl šéf Společenstva Kempy a chatové osady ČR a majitel pražského Triocampu Vlastimil Němec. Praha podle něj doplácí na některá specifika, kterými se liší například od jižních Čech či jižní Moravy.

Do kempů v hlavním městě jezdí z velké většiny cizinci, kteří se letos rozhodli kvůli úsporám zůstat doma. To se týká především Němců, Dánů a Skandinávců. Pokud už se pro cestu rozhodnou, přiletí levnou leteckou dopravou a ubytují se v hotelu v centru, kde se díky cenové válce drží ceny na rekordně nízké úrovni.

Pravověrné zahraniční kempaře prý navíc odrazuje mýtné na českých dálnicích, které od letoška platí i pro malé náklaďáky od 3,5 tuny. Osobní auta s přívěsem sice mýtné platit nemusejí, cizinci ale podle Němce vnímají pouze zprávu o rozšíření mýtné povinnosti a detaily je už nezajímají.

“Zjistí, že má dvoutunové auto a stejně těžký přívěs, tak prostě nejede,” řekl Němec.

Naopak kempy v regionech se těší většímu zájmu hostů, za což vděčí hlavně tuzemským turistům. Analytická společnost Mag Consulting předpokládá, že kempy za celý letošní rok uvítají až o desetinu více hostů než loni, kdy se v kempech ubytovalo 940.000 lidí. Důležitou roli přitom hraje fenomén vodáctví. Podle ubytovacího portálu Hotel.cz je největší zájem o kempy a chatové oblasti v jižních Čechách, v Českém ráji, v Podyjí, na Valašsku a na Šumavě. “V těchto top destinacích je ubytování chatového typu vyprodáno asi ze 70 procent, důraz lidé kladou zejména na lokalitu a cenu,” uvedl zástupce portálu Milan Petr. Poptávka se podle něj odvíjí také od panujícího počasí.

URL| http://byznys.lidovky.cz/prazske-kempy-na-rozdil-od-ostatnich-stradaji-hostu-je-porad-mene-py8-/moje-penize.asp?c=A100720_151534_moje-penize_glu

My 2nd a single super slim pomegranate and that i like them just as a great deal as the very first. Satisfied with the two choices. They’re sophisticated, but oh so great.

I Really like super slim pomegranate AND WOULD Suggest TO Any one!!!!!
You do not have to hold a measuring cup or tape evaluate along with you to gauge portion sizes possibly. Just recall a fruit or vegetable should be around the scale of the baseball, and a serving of meat should be the scale of the deck of taking part in playing cards. This system could help you save a hundred energy each individual working day or maybe more and will assist you to shed fat inside of weekly..

Both of these suggestions can help you thrust your limitations along with your comfort and ease zone. Even though a lot of people assume doing work out and feeding on appropriate is often a really complicated job, the procedure may be a great deal less complicated if you use consistency and moderation as part of your schedule. You may commence to take pleasure in the method since you will see benefits.

You will find SUPERSLIM DIET PILLS individuals who continually workout pretty much day-to-day. Needless to say, the power necessities might be distinct. Thus, the diet regime might be distinct.. If your existing fat is outside the wholesome fat vary according to body mass index, the MyPyramid Prepare presents you the choice of the weight-maintenance feeding on plan or simply a gradual weight-loss plan. Select the weight-loss option to get yourself a individualized calorie target and a detailed rationalization of the number of servings you need from each individual food team. If your existing fat is for the substantial close of your wholesome fat vary so you want to attain a fat purpose inside the reduced close of your wholesome fat vary, you’ll be able to enter your purpose fat to acquire an feeding on plan suitable for gradual weight reduction..

This supplies you with antioxidant safety that stops poor contaminants from coming into your system and speeds up that fat burning capacity. The next inside the tier system is always that cactus extract. This has a good influence on the blood lipid parameters by obtaining alongside one another using the fat as part of your body. Like an elliptical device isn’t really successful adequate, seasoned engineers commenced to incorporate crossramp technological innovation to those instruction equipment. This innovation presents the additional calorie crunching advantage of a modified elliptical route. This smaller, however strong aspect provides distinct muscle groups into engage in and provides for the performance of your exercise.

The around foreseeable future is as part of your arms. You may achieve success at this change, or have failure. For anybody who is failing, consider why the course isn’t really doing work for yourself. Tunisia. Tyrkia. Turkmenistan. Saturated fat are harmful on your wellness mainly because they increase LDL amounts, or damaging kinds of cholesterol. Conversely, unsaturated fat gain your well-being by reducing levels of cholesterol. Ingesting substantial portions of saturated fat could enhance the likelihood that you choose to create heart disease and sure types of cancer.

Even though the benefits are sometimes great, a number of the charges are challenging to discover. Not obtaining entry to a regular gym or expending time commuting on restrictive airlines can definitely take a toll on your own physique. Even so, I have arrive up with a number of reliable suggestions to present your whole body some thing to perform on those very long flights throughout the us.

Wellbeing care exploration has verified that relaxation deprivation would induce starvation, and enhance urge for food. This usually superior leads to too much ingesting. Additionally, possessing adequate snooze of at least eight several hours facilitates to convey a stability for the leptin amount of money and aids extra weight decline..

These super slim pomegranate are perfect! fashion,great,sophisticated….etc.etc….I got compliments all day long and they’re true to dimension.
I possess around super slim pomegranate and they are my favored a single. Also,I receive lots of compliments. They are also great and will be put on with any outfit. Joyful !!

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář