Velikonoce stráví v ČR 270.000 turistů

2.4.2010  ceskenoviny.cz  str. 00  Cestování
ČTK

Praha – Velikonoční svátky jako první vrchol turistické sezony stráví v České republice zhruba 270.000 zahraničních turistů, většina přitom zamíří do Prahy. Čísla jsou podobná loňsku, vyplývá z průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).
“Turisté najíždějí do českých zemí již od zeleného čtvrtka a zdrží se až do pondělí. V mnoha zemích, například v Německu či v katolické jižní Evropě, je totiž státním svátkem i pátek, na rozdíl od České republiky,” uvedl mluvčí asociace Tomio Okamura.
“Během letošních Velikonoc hlásí většina hotelů v Praze a okolí téměř naplněné kapacity, a to i navzdory tomu, že k 1. dubnu začíná sezona a v souladu s tím dochází ke zvyšování cen z mimosezonních na sezonní,“ řekl Tomáš Nezdara z ubytovacího portálu Hotel.cz.
Podle odhadu analytické společnosti Mag Consulting utratí zahraniční turisté o Velikonocích v České republice zhruba tři miliardy korun, což je stejně jako loni. To odpovídá očekávání provozovatelů portálu Hotel.cz, podle kterých budou ceny ubytování letos stagnovat.
Podle šéfa Magu Jaromíra Beránka však stagnace není pro podnikatele nijak dobrá zpráva, neboť v loňském roce se turistické útraty propadly meziročně o 15 procent na dlouhodobé minimum. “Stále se v cestovním ruchu výrazně šetří,” řekl Beránek.
Prodloužené volno využijí k cestování i Češi, u kterých se projevuje stále zřetelněji rostoucí zájem o tuzemské turistické atrakce. “V minulosti poptávka po tuzemských pobytech spíše stagnovala, tento rok jsme zaznamenali mírný nárůst,” uvedl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Zájem je prý hlavně o relaxační programy, řada lidí se také chystá o Velikonocích využít poslední příležitost k lyžování.
Vedle pobytů v Česku a na Slovensku si řada Čechů na jaře užije prodloužený víkend v zahraničí, největší zájem je tradičně o Benátky, Paříž a Řím.

URL| http://magazin.ceskenoviny.cz/cestovani/zpravy/velikonoce-stravi-v-cr-270-000-turistu/457951

Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o nás, Zajímavé články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář