V létě se v Česku určitě nudit nebudete

Stále více cestovatelů v posledních letech přichází na chuť dovolené v Česku. Zahraniční dovolené se zkracují, zatímco tuzemské dovolené jsou trendem. A není divu! Česká republika má totiž co nabídnout a ani v létě se zde nudit určitě nebudete. K návštěvě, kromě přírodních a historických zajímavostí, lákají také festivaly, historické slavnosti a výlety za ochutnávkou piva a vína. Akční léto v Česku Vám otevírá náruč dokořán.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Začátek prázdnin tradičně zpestří Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Žádný filmový fanoušek by si tuto jedinečnou událost neměl nechat ujít. Letošní 48. ročník byl slavnostně zahájen v pátek 28. června a potrvá do 6. července. Festival provází nezapomenutelná atmosféra a bohatý doprovodný program. Pokud chcete na vlastní oči vidět proslulé hvězdy stříbrného plátna z celého světa, udělejte si čas a vyražte do Varů, kde to v tuto dobu opravdu žije. A pokud letošní ročník nestihnete, nezoufejte a naplánujte si návštěvu Varů v termínu od 3. do 5. října, kdy se zde koná Mezinárodní filmový festival turistických filmů Tourfilm.

Historické slavnosti

Velkému zájmu cestovatelů se těší připomenutí slavných okamžiků naší historie, stejně jako vojenské přehlídky a rekonstrukce bitev konaných na našem území. Historické slavnosti v českých a moravských městech jsou doprovázeny zajímavým programem, okořeněným tradičními jarmarky a přehlídkou vojenských armád.

Kde si užít lépe neopakovatelnou atmosféru historických slavností než v překrásné Telči – renesanční perle Čech, zapsané od roku 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tradiční historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna se letos uskuteční ve dnech 15.8. – 17.8. Celé tři dny bude provázet pestrý a zajímavý program pro děti i dospělé.

Za zmínku jistě stojí také „Valdštejnské slavnosti“ v Chebu, které upomínají na významnou postavu našich i evropských dějin – Albrechta z Valdštejna, který byl právě zde zavražděn v roce 1634. Atraktivní součástí akce, pořádané ve dnech 23. – 24.8. 2013, je strhující rekonstrukce událostí z pobytu Valdštejna v Chebu, zahrnující i slavnostní průvody městem a historický jarmark na náměstí. Pestrý program graduje v sobotu působivým pochodňovým průvodem městem, vedoucím z hradu na náměstí krále Jiřího z Poděbrad, a velkou večerní slavností, které se na náměstí účastní i sám vévoda.

Císař Napoleon dopadl ve slavné bitvě u Slavkova v roce 1805 lépe než výše zmíněný Valdštejn. A právě k výročí narození Napoleona Bonaparte se od pátku 16. do neděle 18. srpna budou v barokním zámku a zahradách ve Slavkově u Brna konat Napoleonské dny. Návštěvníci se mohou těšit na vojáky v dobových uniformách, prohlídky zámku, mezinárodní výstavu vín Grand Prix Austerlitz, řemeslný jarmark a ohňostroj.

Výlety za ochutnávkou piva a vína

Co by to bylo za léto v Česku bez ochutnávek piva a vína. Zřejmě nikdo z nás nepochybuje o tom, že zlatavý pivní mok je nejoblíbenějším nápojem snad pro každého Čecha. V Česku se tak vyskytují desítky velkých i menších pivovarů, které díky originálním a jedinečným recepturám neustále vylepšují chuť i složení piva a výrobků z něj vytvářených. To, jak si naše pivovary vedou, si můžete ověřit na oblíbených pivních slavnostech a oslavách, při kterých pivo teče proudem a jeho konzumace bývá osvěžena živou hudbou a zábavným programem.

Vypravte se 20. července na Harrachovské pivní slavnosti do areálu harrachovské sklárny s minipivovarem. Bohatý doprovodný program zahrnuje vystoupení hudebních kapel všech žánrů, soutěže v pivních disciplínách a ohňostroj. V sobotu 27. červnce jste zase zváni do Třeboně do Pivovaru Regent na velké slavnosti piva s bohatým kulturním i gastronomickým programem.

Na své si samozřejmě přijdou i milovníci lahodného vína, kteří po celé léto a na začátku podzimu mohou navštívit nespočet vinařských slavností. Určitě si nenechte ujít Letní putování po vinařských stezkách Valticka, které proběhne první sobotu v srpnu na Moravských vinařských stezkách KRAJEM VÍNA 2013. Putování bude zakončeno v areálu Valtického zámku při příležitosti konání Valtických vinařských slavností, jejichž součástí bude bohatý kulturní program spojený s přehlídkou a ochutnávkou valtických vín, gastronomických specialit a folklórním programem.
Za návštěvu jistě stojí také každoroční srpnová akce Víno a burčák z otevřených sklepů, která se uskuteční 24. srpna 2013 od 10 hodin v areálech vinných sklepů v Mikulčicích. V září se můžete těšit na Znojemské vinobraní, Mělnické vinobraní, Karlštejnské vinobraní, Pálavské vinobraní, atd.